Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Sağlık/Sosyomag Öneri

Tok tutan besinler, yüksek lif içeren besinlerden oluşmaktadır. Yüksek oranda lif içeren besinler acıkmayı geciktirir. Bu şekilde kalori miktarını kontrol altında tutabilir ve azaltabiliriz. Tok tutan besinler kilo verme konusunda yardımcı olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda sağlıklı olan bu besinler, kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur.

İŞTE TOK TUTAN BESİNLER

Su: Su, insan hayatının en önemli sıvısıdır. Kilo vermek için önemli bir madde olduğu bilinen su, tok tutan besinler arasında da yer alır. İnsanlar yeteri kadar su tüketmediği kadar açlık benzeri bir hisse kapılır. Gerçek anlamda aç olmasak bile yeteri kadar su tüketmediğimiz için kendimizi aç hissedebiliriz. Açlık hissini önemli bir ölçüde azaltan su, vücudumuz için önemli bir mineraldir. Su tükettiğimiz zaman 10 dakika içinde alık hissimiz yok olur.

 

Armut: Bir çok meyvenin açlık hissini azaltmada önemli rol oynadığı bilinmektedir. Armut, bu meyvelerin başında gelmektedir. Ortalama olarak 5 gram lif içeren armut, tok tutan besinler arasında yer alan önemli bir besindir.

Kara Lahana: Koyu renkli tüm sebzelerde antioksidan bulunmaktadır. Bu sebzeler vitamin ve mineral açısında da oldukça zengindir. Kara lahana tüketimi bu açıdan çok önemlidir. Aynı zamanda yüksek oranda lif içerir. Tok tutma özelliği buna dayanmaktadır.

 

Brokoli: Brokoli, antioksidan açısından zengin bir besindir. Yüksek oranda lif içermektedir. Bu nedenle tokluk hissi yaratan besinler arasında yer alır. İnsanlar lezzetli olmadığını düşündükleri için brokoli tüketmekten kaçınırlar. Farklı brokoli yemekleri ile, kişiler bu besini tüketebilir. Aynı zamanda salatanın içine eklenebilir olma özelliği ile de tüketimi kolaylaştırabilir.

 

 

Mercimek:  Mercimek protein ve antioksidan açısından zengin bir besindir. Yüksek oranda lif içerir. Bu nedenle uzun süre tokluk hissi yaratan besinler arasında yer alır.

Yumurta: Yumurta, tok tutan besinler denildiği zaman akla ilk gelen yiyeceklerden biridir. Besin değerleri yüksek olan yumurta, gün içerisinde açlık hissi yaratmaktadır. Özellikle kahvaltıda tüketilen bir adet yumurta ile gün içinde kendimizi tok hissetmemize yardımcı olabiliriz. Yüksek oranda protein içeren yumurta, tüketildiği zaman gün içinde alınan kalori miktarını düşürür.

Kuruyemişler: Kuruyemişler, doymamış yağlardır. Badem, fındık ve ceviz gibi yemişler tokluk hissi veren besinler arasındadır. Protein açısından zengindirler ve yüksek oranda lif içerirler. Kan şekerini dengeleme ve sindirimi yavaşlatma gibi özellikleri vardır.

Bulgur Pilavı: Bulgur pilavı özellikle öğrencilerin en fazla tükettiği besinlerin başında gelir. Hem ucuz olması, hem de tokluk hissi yaratması nedeniyle çok fazla tercih edilir. Bulgur pilavı üzerine su tüketildiği zaman tokluk hissi yüksek oranda artmaktadır.

“Sahur’da Ne Tüketilmeli? Tok Tutan ve Ağız Kokusu Yapmayan Yiyecekler” konulu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz görünmeyecektir.

*

den sonra Sağlık

Git Yukarı