Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Sağlık

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmak önemli bir faktörüdür. Düzenli uyku ve egzersiz metabolizmayı hızlandırmak için önemli 2 yöntemdir. Bunların yanında bazı gıda maddeleri de metabolizmayı hızlandırma açısından önem taşımaktadır. Dolaylı olarak kilo vermek adına metabolizmayı hızlandıran besinleri tercih etmek gerekir.

KİLO VERMENİN BİRİNCİ KOŞULU METABOLİZMA

Kilo vermek için metabolizmayı hızlandıran besin ürünleri hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Metabolizmayı hızlandıran besinler ve bu besinler hakkındaki bilgiler şu şekildedir;

Yeşil Çay: Yeşil çay aktarlarda bulabileceğiniz yeşil renkli bir bitkidir. Bağışıklı sistemini kuvvetlendirme ve sakinleştirici gibi etkileri vardır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği olan yeşil çay, demleme usulü yapılır. Her gün 1 barda tüketmek yeterlidir.

Armut ve Elma: Armut ve Elma gibi meyveler kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında yer alır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan bu meyveler aynı zamanda tokluk hissi de yaratmaktadır. Günde 2-3 adet elma tüketmek kilo vermeye yardımcı olacaktır. Bu meyvelerin tokluk hissi yaratması sonucu günü daha az besin tüketerek tamamlayabilirsiniz.

Çorba: Çorbanın iştah bastırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede gereğinden fazla besin tüketiminin önüne geçilebilir. Çorbanın yağ yakıcı özelliği de bilinmektedir. Çorba, içinde bulunan su nedeniyle metabolizmayı hızlandırır.

Brokoli: Brokolinin kalsiyum açısından zengin bir besin olduğu bilinir. A vitamini, C vitamini ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Yüksek oranda lif taşırlar ve oldukça faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır.

Tam Tahıllar: Tam tahıllar karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Insulin seviyesini dengeler ve bu şekilde metabolizmayı hızlandırır. Vücut için gerekli olan enerjiyi tam tahıllar ile sağlayabilirsiniz.

Acı biber: Kan dolaşımını hızlandıran acı biberler, metabolizma hızlandırma özelliği ile açlık hissini azaltır. Acı biberlerde bulunan kapsaisin ismi verilen madde, metabolizma hızının artmasına neden olur. Bu madde aynı zamanda bibere acılığı veren maddedir. Kan dolaşımının hızını arttırır.

Acı biber, kişilerin vücutlarının ısınmasına ve terleme olayının meydana gelmesine neden olur. Yapılan araştırmalar sonucu acı biber tüketimin ardından üç saat boyunca metabolizma hızının ¼ oranında hızlandığı ortaya çıkmıştır. Acı biberi taze olarak tüketmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz görünmeyecektir.

*