İshale İyi Gelen Besinler

Sağlık/Sosyomag Öneri

İshale İyi Gelen Besinler

Gıda zehirlenmesi başta olmak üzere bir çok rahatsızlığın neticesi sonucu ortaya çıkan ishal, tek başına bir rahatsızlık değildir. İshal, halk arasında üşütme olarak da bilinen, bağırsak veya başka bir bölgenin  soğuk havaya maruz kalması sonucu da oluşabilir.

Kişileri oldukça zor duruma düşüren bu rahatsızlık, bazı gıdaların çok fazla tüketilmesinin sonucunda oluşabilir. İshal, insan vücudunda yolunda gitmeyen bazı şeylerin olduğunun habercisidir. İshal rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmamak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Bazı tüketim gıdaların ishal rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.Bazı tüketim maddeleri ise ishal rahatsızlığına neden olur. İshale iyi gelen ve oluşmasına neden olan besinler şu şekilde açıklanabilir.

İshale neden olan besinler;

  • İshal olan kişilere süt ve süt ürünleri tüketimi önerilmez. Proboyotik içerek yoğurt, ishal hastalığının geçmesine yardımcı olacaktır. Kefir de bu ürünler arasında sayılabilir.
  • Kahveden uzak durmak, ishal hastalığı ile baş etmesi gereken kişiler için önemli bir noktadır. Kafein içeren içeceklerin ishal rahatsızlığı ile olan yakınlığı bilinir. Kahve tüketmeye devam ederseniz ishal rahatsızlığınız geçmeyebilir.

İshale iyi gelen besinler;

  • Sindirimi zorlamayan elma püresi, kişilerin bağırsaklarının normal haline dönmesi için önemli bir besin kaynadığıdır. Elma kabuğu sindirimi zorlaştırır. Bu nedenle kabuğun soyulması gerekir.
  • Pirinç pilavı ishal ile mücadele eden kişiler için önemli bir besindir. Pirinç pilavı düşük lif oranına sahiptir. Pirinç pilavı sevmiyorsanız suyunu da tüketebilirsiniz. Pirinç pilavı suyu tüketimi daha hızlıdır.
  • Sarımsak, ishale neden olan bakterilerin yok olması adına önemli bir tüketim maddesidir. Günde 1-2 diş sarımsak ishal ile olan mücadelede önemli rol oynayacaktır. Faydası saymakla bitmeyen sarımsak, tüketilmesi gereken besinler arasındadır.
  • Limon suyu ishale iyi gelen bir diğer besin öğesidir. Patojenler ishalin oluşmasına neden olur. Limon suyu ise patojenleri öldürerek ishalin oluşmasına engel olur. Günde 1-2 kere limon suyu tüketmek gerekir.
  • Muz, sindirimi en kolay olan besinlerin başında gelir. İnsanlar kaybettikleri potasyumu muz sayesinde geri kazanır. Kaybedilen minerallerin geri kazanılmasında etken rol oynayan muz, ishal ile mücadelede önemli bir faktördür.
  • Su kaybı, ishal rahatsızlığının en önemli nedenidir. İshal rahatsızlığından yakınan kişi ciddi anlamda su kaybetmiştir. Bu nedenle ishal olan kişilerin çok fazla su tüketmesi gerekir. Kişiler su ihtiyaçlarını kısa bir süre içinde karşılayarak, ishal rahatsızlığının geçmesine yardımcı olabilir.

1 Comment

  1. pirinç unundan yapılan muhallebi, içeri beton dökmek gibidir. tadı yavan gelirse üzerine muz konularak yenilebilir. ayrıca karanfil antiseptik özelliği sayesinde bağırsaklara iyi geldiği için diyare önceden farkedildiğinde bir bardak suya bir avuç karanfıl atılıp rengini salmasını bekledikten sonra içildiğinde önceden kesilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz görünmeyecektir.

*

den sonra Sağlık

Git Yukarı